Nepoznám nič lepšie ako dať si na raňajky čerstvé domáce pečivo….Chlieb, ciabatta, bageta alebo obyčajný rožok dostanú úplne iný rozmer keď si ho doma pripravíte sami….žiadne gumové cesto, len krásna chrumkavá kôrka a vnútri cesto, o ktorého pôvode nemusíte pochybovať….
Recept som našla v La cucina italiana, na suroviny pomerne jednoduchý, ale časovo dosť náročný recept…doporučujem pripraviť si cesto v piatok večer, dať ho cez noc vykysnúť a v sobotu ráno upiecť…a svetové raňajky sú na stole!;)
Suroviny na 4ks (1. časť cesta):
- 500g hladkej múky
- 15g droždia
2. časť cesta:
- 300g hladkej múky
- 100g celozrnnej pšeničnej múky
- 50ml olivového oleja extra virgine
- 15g soli
- 1 lyžica čerstvých byliniek (majoránka, tymián, rozmarýn,šalvia)
Postup:
1.časťcesta:
Zmiešajte hladkú múku s 300ml vlažnej vody a rozdrobenými kvasnicami a spracujte z neho cesto (hnetenie by malo trvať cca 10minút). Keď bude cesto hladké, urobte z neho guľu, dajte do veľkej misy, prikryjte vlhkou utierkou a nechte kysnúť cca hodinu a pol na teplom mieste.
2. časť cesta:
Vykysnuté cesto spracujte na doske s celozrnnou pšeničnou múkou, hladkou múkou, olejom,bylinkami, soľou a 180ml vody. Po spracovaní cesto musí byť hladké a elastické. Nechajte opäť kysnúť prikryté utierkou cca 30 minút.
Vykysnuté cesto krátko spracujte, urobte z neho guľu a rozdeľte ju na 4 časti. Každú časť roztiahnite najprv dlaňami a pak opatrne naťahujte.
Posypte utierku múkou, položte na ňu ciabatty a nechte kysnúť 30 minút. Preneste ciabatty na plech vyložený papierom na pečenie, urobte na nich zárezy ostrým nožom a dajte piecť na 170 stupňov celzia na cca 30 minút.
…súhlasím…..ieď mám rada aj dobrý starší chlieb opečený “nasucho” v toasteri…..
staršie pečivo je super len tak opiecť na panvici na olivovom oleji…a trochu potrieť cesnakom:)