Hubová sezóna začala pred dvomi týždňami. Dosť popršalo, ale domov sme nešli s plnými košíkmi ako po minulé roky. Našli sme zopár suchohríbov, modrákov, masliakov a šampiňónov. Tak akurát do praženice a hubovej polievky. Dúfam, že v júli, v auguste sa dočkám hojnejšej úrody a zostane aj niečo na sušenie. Nie je totiž nič lepšie ako kapustnica s domácimi sušenými dubákmi:)
Huby majú liečiteľskú tradíciu. Tak napr. plátky práchnovca kopytovitého sa počas II. Svetovej vojny prekladali na rany na zastavenie krvácania. Podobný účinok majú aj niektoré druhy prášnic, fúkavcov a vatovca obrovského. Judášovo ucho alebo čierna čínska huba využívaná najmä v ázijskej gastronómii sa v používa pri očných, krčných a hrtanových ochoreniach. Šampiňóny znižujú hladinu cukru v krvi, majú protinádorový účinok podobne ako shitake huby, ktoré Japonci nazývajú elixír života. Hliva ustricová je významným zdrojom aminokyselín, vitamínov, chráni organizmus pred pôsobením toxických látok a tým, že má málo kalórií sa často využíva pri redukčnej diéte.
Suroviny pre 2 osoby:
- 350g húb
- 1cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- 150ml zeleninového vývaru
- Olivový olej
- 1ČL mletej sladkej papriky
- 1ČL worcestrovej omáčky
- 4PL kyslej smotany
- Hrsť petržlenovej vňate
- Soľ, čierne mleté korenie
- Tarhoňa
- Bylinky
- Citrónová šťava
Postup:
Na olivovom oleji speníme nadrobno nakrájanú cibuľu, pridáme mletú papriku a orestujeme. Pridáme huby, restujeme ďalších 5 minút. Pridáme cesnak, zalejeme vývarom a worcestrovou omáčkou, privedieme k varu a varíme do zhustnutia. Odstavíme z plotne, pridáme kyslú smotanu a nadrobno nakrájanú petržlenovú vňať.
Na olivovom oleji speníme cibuľu, pridáme uvarenú tarhoňu a chvíľu restujeme. Primiešame nadrobno nakrájané bylinky (petržlenovú vňať/tymián/šalviu) a citrónovú šťavu a premiešame.
Pridaj komentár