Príjemne strávená sobota na kurze spracovania jesenných plodov, koreňov a byliniek

20 nov

Túto sobotu som si naozaj užila. Trochu som si musela privstať a s polhodinovou rezervou (pre prípad, žeby som zablúdila, kedže nemám GPSko ani spolusediaceho s mapou:) som si to namierila do Valtíc na kurz spracovania jesenných plodov, koreňov a byliniek. Tí, ktorí môj blog sledujete dlhšie, ste si už iste všimli, že som zaťažená na bylinky, nakladanie, sušenie, spracovanie ovocia a zeleniny a podobné veci, takže som od kurzu očakávala, že si rozšírim obzory a posuniem sa o nejaký ten level vyššie.

SONY DSC

Začali sme menšou prezentáciou, počas ktorej nám pani Vera, skúsená bylinkárka, povedala viac o využití byliniek pri prevencii proti chorobám, kedy, kde a ktoré časti byliniek zbierať a ako ich prakticky využiť. Bola som prekvapená, že niektoré druhy byliniek, ktoré považujeme za nepríjemnú burinu, sú liečivé .Tak napr. hviezdica prostredná čistí krv, používa sa pri kožných problémoch, má močopudné účinky a nájdeme ju voľne rásť skoro všade. Kapsička poľná je zase účinná pri všetkých druhoch krvácania. A čo ma prekvapilo ešte viac bolo to,že niektoré buriny fakt chutia. Napr. hviezdica chutí ako špenát:)

P1070506

Jedlá chryzantéma, hviezdica prostredná, šťavel alebo horčica…..niektoré buriny sú skvelé na pečivo s tvarohom…

P1070519

Kolegovia z kurzu pri výrobe mydiel

SONY DSC

Nie, ten skvelý domáci tvaroh som nemala na svedomí ja, len som chcela “pracovnú” fotku, akože sa neulievam:)

Po prednáške sme sa pustili do prípravy výrobkov – krémov, mastí, mydiel, kúpeľovej soli, liečivých balzámov, bylinných vín, pesta, liečivého lekváru, olejov a octov.

P1070525Naša skupinka – Ivica, Oľga a ja pri dekorovaní

Boli sme rozdelení do viacerých skupín po troch členoch, pričom každá skupina si namixovala svoje vlastné výrobky podľa liečebných účinkov, chuti a fantázie. My sme si s Ivicou a Oľgou namiešali :

  • ocot s estragónom, rozmarínom a citrónovou trávou

  • olivový olej s rozmarínom, estragónom, chilli a citrónovou trávou

  • pesto (Ten si robil každý svoje, kedže mažiarov bolo dosť – ja som si vyrobila koriandrovo-feniklové)

  • liečivý lekvár z hlohu, levandule, tymiánu a citrónovej trávy (Hloh reguluje tlak – vysoký znižuje a vice versa)

  • bylinkové víno (Alkohol urýchľuje vstrebávanie liečivých látok do organismu rovnako ako pri tinktúre. K príprave bylinkových vín sa používa suché víno – najideálnejšie vraj ryzlink rýnsky a pri červených vínach na odrode nezáleží)

  • bylinkový elixír s rakytníkom (Elixír je zmes bylín s liehom a medom – takto upravené bylinky sa vďaka alkoholu veľmi rychlo a účinne vstrebávajú do tela. Len 1 bobuľka rakytníka zabezpečí dennú dávku vitamínu C, tiež je skvelý na imunitu, reguluje krvný obeh, detoxikuje a reguluje činnosť pečene a pľúc)

  • kostihojová masť (Masti majú vysoký liečebný účinok pretože sú vstrebávané pokožkou a ovplyvňujú aj orgány pod ošetreným miestom. My sme si namiešali kostihojovú masť , ktorá urýchľuje hojenie rán, účinná pri problémoch s kĺbami a natiahnutými svalmi a používa sa aj na kŕčové žily)

  • kúpeľová soľ (Použili sme kryštalickú soľ a zmiešali so sušenými bylinkami. Keď pani Vera zahlásila, že praslička je účinná proti celulitíde, hneď sa po nej zaprášilo:)

  • pleťový krém (Bylinky sme vyberali podľa typu pleti, tak napr. na normálnu pleť je ideálna levanduľa a ruža, na mastnú bazalka a na suchú mäta. Žial pri tom pracovnom tempe a po celodennej únave som si tam krémy zabudla:(

Počas dňa sme mali zabezpečené malé občerstvenie – chlieb, domáci tvaroh a bylinky a fantastické buriny:) Ochutnala som hviezdicu, jedlú chryzantému aj horčicu. Hviezdica mi chutila asi najviac. Všetky výrobky sme si mohli samy dodekorovať a označiť vlastnoručne vyrobenou etiketou – tu sme sa fakt dobre vybláznili. A nakoniec dňa sme vyfasovali tašku plnú byliniek podľa vlastného výberu. V ďalšom článku sa rozpíšem viac o tom, ako som ich využila:)

P1070537

                                                                          Naše homemade výrobky v plnej kráse

SONY DSC

SONY DSC

Celý deň sme nemali núdzu o program, lektorky aj dievčatá v skupine boli skvelé, veľa nového som sa naučila a rozšírila si obzory. Vrelo odporúčam!

http://bylinkovazahradavaltice.cz/

https://www.facebook.com/BylinkovaZahrada?fref=ts

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: