Odkedy som sa vrátila z bylinkovej záhrady z Valtíc s taškami plnými byliniek, som mala čo robiť, aby som stihla všetko spracovať. Nadupaná teóriou o tom kedy zbierať bylinky, ako ich sušiť, ktoré časti bylín použiť a pod. som si vyskúšala hneď niekoľko spôsobov spracovania.
1. Sušenie
Z nasušených byliniek sa dajú pripraviť čaje, zápary, kúpeľová soľ , tinktúry, masti, liečivé balzámy alebo sa dajú primiešať do soli, marinád, masiel alebo koreniacich zmesí. Z kurzu som si odniesla zopár tipov ako na sušenie:
– Každú bylinku sušíme zvlášť
– Optimálna teplota pri sušení je 30-35 stupňov Celzia, vyššie teploty znehodnocujú obsahové látky. Kôru sušíme pri 45 stupňoch Celzia
– Sušenie v rúre sa veľmi neodporúča – teplota je vyššia a ľahko príde k spáleniu. Najideálnejšie sú sušičky
– Ak sušíme prirodzeným teplom, volíme priestory s miernym prievanom a v tieni (má to jednu nevýhodu v porovnaní so sušením v sušičke a tou je, že na ne sadá prach)
– Ak bylinky pri sušení začnú hnednúť alebo sčernajú, treba ich vyhodiť
– Bylinky pred sušením neoplachujeme pokiaľ nie sú zašpinené od hliny
– Kvalitu sušených byliniek skontrolujeme tak, že hrsť bylín dáme do mikroténového sáčku a pevne ho uzavrieme. Ak sa do 5-tich hodín od usušenia objaví na stenách sáčku opar, treba pokračovať v sušení
– Vysušené bylinky uskladníme najideálnejšie v sklenených nádobách
Ja som bylinky zviazala prírodným špagátom , zavesila na kliniec a nechala voľne sušiť v miestnosti. Šalvia sa sušila najdlhšie, má v sebe veľa vody. Sušené bylinky som využila do bylinkovej soli a marinády.
2, Bylinková soľ
– Pohár hrubozrnnej morskej soli
– 2 PL sušených byliniek (ja som použila šalviu, tymián a medvedí cesnak)
Postup je easy – do sklenenej nádoby som dala soľ a bylinky, zatvorila a dôkladne pretrepala. Soľ sa skvele hodí na steaky, pečené mäso, do bylinkového masla, marinád. Ja som ju použila do marinády na kura.
3, Marináda na pečené mäso
– 4-5PL olivového oleja
– 2 ČL citrónovej šťavy
– 1 roztlačený strúčik cesnaku
– ½ – 1ČL bylinkovej soli
Všetky ingrediencie poriadne premiešame a mäso necháme marinovať v chladničke min. 1 hodinu.
4, Nakladaný syr
– Syr (feta, balkánsky, kozí syr, hermelín..)
– Extra virgin olivový olej
– Hrsť byliniek (ja som použila estragón, kôpor a koriander)
– 3-5 strúčikov cesnaku
– 1ČL strúhanej kôry z bio citróna
– Chilli podľa chuti
– Hrubozrnná soľ
Na spodok skleneného pohára vrstvíme bylinky, citr. kôru, chilli, soľ, cesnak a syr a zalejeme olivovým olejom. Bylinky nesmú vyčnievať z oleja, splesniveli by. Necháme odležať v chladničke aspoň týždeň. Syr sa hodí do šalátovalebo sa podáva ako tapas. Zvyšný olej sa výborne hodí do záliviek na šaláty, nátierok, marinád.
5, Tofu marinované v bylinkách s pestom z kôpru, koriandru a sušených rajčín
– Tofu
– Extra virgin olivový olej
– Hrsť byliniek (ja som použila koriander a kôpor)
– 3 strúčiky cesnaku
– parmezán
– Sušené rajčiny
– Píniové oriešky (alebo slnečnicové semienka)
– Hrubozrnná soľ
Najprv si pripravíme pesto. 2/3 byliniek rozotrieme spolu s olivovým olejom, 2 strúčikmi cesnaku, orieškami, sušenými rajčinami , parmezánom a soľou v mažiari na hladkú pastu. Tofu pozdĺžne rozkrojíme napoly. Polku natrieme pestom, priklopíme druhou polkou a vrch potrieme pestom. Dáme do sklenej nádoby , zalejeme zmesou olivového oleja, zvyšných byliniek a cesnaku nakrájaného na plátky . Marinujeme v chladničke aspoň 2-4 dni, nech sa všetky chute spoja. Potom už len grilujeme z oboch strán, pokvapkáme bylinkovým olejom a podávame s basmati ryžou/cous-cousom/pšenom/bulgurom podľa chuti.
Pridaj komentár