Kurz spracovania byliniek v škole varenia v Poluse

19 jan

Možno za to, že sa mi v poslednej dobe plnia veci, po ktorých túžim môže karma alebo len šťastná zhoda náhod. Kto vie…Dlho som sa pohrávala s myšlienkou zorganizovať kurz spracovania byliniek, ale sama bez materiálnej a finančnej pomoci by som si na to asi ťažko trúfla. Ale ako sa mi už v živote viackrát potvrdilo, že keď človek niečo chce a nesedí na vavrínoch, tak sa veci pohnú a naberú správny spád. A tak som krátko po Vianociach dostala hneď 2 ponuky:)

1

Veľmi som sa potešila, keď ma s ponukou oslovila Henrieta Peškovičová, známa lektorka varenia, majiteľka titulu BIO človek roka  a zakladateľka online stránok o varení My first cooking book“ na Facebooku a tiež iných projektov týkajúcich sa zdravého životného štýlu. Heňa je okrem iného supervízorkou projektu Radosť variť – školy varenia v Poluse, ktorého cielom je priblížiť ľudom možnosti zdravšieho varenia (varenie bez lepku a bieleho cukru, raw, carving, spracovanie byliniek atď) prostredníctvom pravidelných kurzov, workshopov a exhibícií. Počet kurzov varenia v poslednej dobe rastie ako huby po daždi, ale tento je jedinečný  svojím edukačným charakterom a tým, že veľa kurzov bude bezplatných budú motivovaní aj tí, ktorí si komerčné drahé kurzy nemôžu dovoliť. Partnermi projektu sú DECODOM, ELECTROLUX a TESCOMA. 

Ja budem mať pod palcom kurz spracovania v byliniek, kde Vás naučím ako ich zberať, sušiť, uskladniť a spracovávať tak, aby ste z nich mali čo najväčší úžitok. Premiéru som mala tento štvrtok a v jeden deň som stihla hneď 2 kurzy – doobedňajší od 10:00 do 13:30 a večerný od 18:00 do 21:30. Počas teoretickej časti som rozobrala možnosti zberu, sušenia a uchovávania byliniek, liečebné účinky a možnosti spracovania byliniek či už bežne pri varení alebo pri výrobe kozmetiky. Tiež sme si povedali ako si vybrať kvalitný olivový olej a  ako ho uskladniť, aby sa neznehodnotil. Pri výrobe octu sme si povedali viac o jeho využití aj mimo kuchyne. Niektorí boli prekvapení, že ocot je skvelý na škvrny na bielom oblečení a používa sa v kuchyni namiesto soli. A kopu iných užitočných tipov do domácnosti. Okrem bylinkového oleja a octa sme si spolu pripravili koriandrové pesto so sušenými rajčinami (a povedali sme si ako nahradiť jednotlivé ingredy, keď ich náhodou v špajzi nemáte), nakladaný syr s pečenou červenou paprikou (vegáni si naložili úžasné bylinkové šampiňóny podľa Heninho receptu) a voňavú a zvláčňujúcu levanduľovú masážnu kocku bez syntetiky, ktorá sa dá použiť aj namiesto telového mlieka a poradí si aj s extra suchou pokožkou.

Kedže boli pozitívne ohlasy na kurz, z čoho sa naozaj teším, bude aj februárová repríza. Termíny budú vyvesené na FB stránke: https://www.facebook.com/pages/Rados%C5%A5-vari%C5%A5-%C5%A0kola-varenia-v-Poluse/385122158288878?fref=ts. A ešte posledná vec, ktorá ma napadlo na margo tohto kurzu: bola som na podobnom kurze a za oveľa iné peniaze ako tento (stojí 12eur),  tak si myslím, že sa tá drobná investícia vyplatí:)

 5

2

 4

7

8

9

3

10

Pridaj komentár

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

%d blogerom sa páči toto: